ساخت فرم ، پرسشنامه و آزمون آنلاین رایگان با فرم ساز گوگل فرم

ساخت فرم ، پرسشنامه و آزمون آنلاین رایگان با فرم ساز گوگل فرم

چرا باید در سایت خود فرم قرار دهیم و کاربرد آن در سایت چیست ؟ پاسخ این سوال کاملا واضح است، گاهی اوقات نیاز است که اطلاعات کاربران یا مشتریان را برای ارائه خدمات مورد نیاز از آنها دریافت کنید ویا نیاز به جمع آوری اطلاعات از کاربران جهت ارائه خدمات بر اساس منافع فردی آنها را داشته باشید و یا از آنها در مورد مطلب خاصی نظر سنجی نمایید و یا اینکه به کاربران و مشتریان خود این امکان را بدهید که بتوانند به سادگی با شما تماس داشته باشند. در چنین مواردی استفاده از یک فرم در سایت می تواند بسیار راه گشا باشد. با رسیدن به پاسخ ، این نکته مطرح می شود که مطمئنا برای قرار دادن فرم در سایت نیاز به برنامه نویسی است و نوشتن یک فرم و قرار دادن آن در سایت نیز کار راحتی نیست. اما جای نگرانی نیست ابزار های فرمساز آنلاینی هستند که به کمک آنها می توانید فرم مورد نظر خود را بدون هیچ کدنویسی ایجاد و خیلی راحت فرم را در سایت خود قرار دهید. یکی از فرم سازهای معتبر و رایگان که می توانید از آن استفاده کنید فرم ساز گوگل فرم می باشد.

فرم ساز گوگل فرم چه خدماتی ارائه می دهد؟

فرم ساز گوگل فرم یکی از فرمسازهای قدرمند است که امکان ایجاد فرم را به ساده ترین شکل ممکن و با رابط کاربری بسیار آسان فراهم کرده است. بوسیله فرم ساز گوگل فرم می توانید در سایت خود انواع فرم، نظرسنجی ، پرسشنامه و … را ایجاد نمایید.

برای ایجاد فرم در فرم ساز گوگل فرم کافیست عبارت google form را در گوگل جستجو و بر روی عبارت و بر روی اولین گزینه در نتیجه جستجوی گوگل (Google Forms: Free Online Surveys for Personal Use) کلیک نمایید.

صفحه اصلی فرم ساز گوگل فرم

پس از ورود به صفحه بر روی دکمه “Go to Google Forms” یا “رفتن به فرم نگار google” کلید کنید تا به صفحه ایجاد فرم وارد شوید.

توجه داشته باشید که برای ورود به صفحه ایجاد فرم، باید با حساب گوگل خود حتما لاگین نمایید.

در صفحه بعد در بخش start a new form یا افزودن فرم جدید چند گزینه وجود دارد که با کلیک بر روی گزینه blank یا + می توانید یک فرم خالی ایجاد و از اول آن را طراحی کنید و یا اینکه یکی از قابلهای آماده را انتخاب نمایید.

ایجاد فرم جدید

کادر ایجاد فرم شامل دو بخش می شود

بخش اول سوالات یا Questions نام دارد و موارد که قرار است از کاربر پرسیده شود در این بخش قرار می گیرد.

بخش دوم پاسخ ها یا Responses نام دارد و پاسخ هایی که کاربران ثبت کرده اند در این بخش قرار می گیرد.

کادر ایجاد فرم

بخش اول سوالات یا Questions

در بخش سوالات یا Questions و در کنار کادر ایجاد فرم پنجره کوچکی قرار دارد که بوسیله آن می توانید به فرم آیتمهای مورد نظر خود را اضافه نمایید.

افزودن آیتم

۱- افزودن سؤال جدید: این آیکون سؤال جدید به صفحه اضافه می کند.

۲- افزودن عنوان : این آیکون به فرم عنوان و توضیحات اضافه می کند. می توانید برای هر بخش از فرم خود عنوان و توضیحات جداگانه ای داشته باشید.

۳- افزودن تصویر : این آیکون به فرم تصویر اضافه می کند

۴- افزودن ویدئو : به کمک این گزینه می توانید به فرم خود ویدئو اضافه کنید اما توجه داشته باشید در بخش ویدئو فقط می توانید ویدئو های آپلود شده در یوتیوب را قرار دهید.

۵- افزودن بخش : با کلیک بر روی این آیکون می توانید بخش های فرم خود را از هم جدا نمایید.

با کلیک بر روی آیکون افزودن سؤال جدید یک کادر به فرم اضافه می شود که در این کادر پرسش مورد نظر خود را باید قرار دهید.

آیتم جدید

پس از افزودن سوال های مورد نظر به فرم زمان انتشار آن می رسد برای انتشار فرم کافیست بر روی دکمه SEND یا ارسال که در نوار بالای صفحه کلیک نمایید. انتشار فرم به سه روش انجام می شود.

ارسال فرم

روش اول : ارسال از طریق ایمیل که در این روش می توانید فرم را به ایمیل مخاطبان مورد نظر خود ارسال نمایید.

روش دوم : لینک فرم  که در این روش لینکی در اختیار شما قرار می گیرد که این لینک را می توانید به روش های مختلف منتشر نمایید.

روش سوم : در این روش کد اسکریپتی در اختیار شما قرار می گیرد که جهت نمایش فرم در سایت می توانید این کد را در صفحه مورد نظر در سایت خود جایگذاری نمایید. کاربراین که از سایت ساز پوپش استفاده می کنند به کمک ماژول اسکریپت می توانند فرم ایجاد شده توسط فرم ساز گوگل فرم را در صفحه سایت خود قرار دهند.

توجه داشته باشید که در روش سوم به دلیل سیاستهای امنیتی گوگل امکان استفاده از حالت آپلود فایل وجود ندارد

بخش دوم پاسخ ها یا Responses

در بخش پاسخ ها یا Responses می توانید پاسخها و یا موارد خواسته شده در فرم را که کاربران ثبت کرده اند را مشاهده نمایید. پاسخها به دو صورت خلاصه یا Summary و یا فردی Individual قابل مشاهده می باشند.

پاسخ ها

 

در نوار بالای صفحه نیز امکان تغییر رنگ تم ، مشاهده پیش نمایش و تنظیمات فرم فراهم می باشد.

دیگر امکانات فرم

 

2 thoughts on “ساخت فرم ، پرسشنامه و آزمون آنلاین رایگان با فرم ساز گوگل فرم

  1. محمد

    من می خواهم زمان ازمون را خودم تعیین کنم که مثلا این ازمون در مدت ۲۰دقیقه زمان داردوبعد از مدت ۲۰ دقیقه تمام شود چگونه باید این کار را انجام دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *